Živel jménem retriever

Stránečka o retrieverech

Retrieveři

Retrieveři

Retrívři jsou lovečtí psi
    Víte, jak vlastně retrívři přišli ke svému jménu? Retrívry vyšlechtili lovci a jejich jméno pochází z anglického slovesa ,,to retrieve", které znamená ,,přinášet zpět", tedy aportovat. Rozlišujeme 6 plemen retrívrů: Zlatý retrívr, labrador, hladkosrstý, kudrnatý, kanadský a chesapeake bay retrívr. Ačkoli se tato plemena vzájemně liší svým vzhledem, mají všechna jedno společné: jsou to vynikající lovečtí psi. V zemích, odkud retrívři pocházejí, tedy ve Velké Británii, USA a v Kanadě, byli tito psi nasazováni k dohledávání zastřelené zvěře, hlavně pernaté, vodní a polní. Jejich hlavní úlohou bylo vypátrat ulovenou kořist a přinést ji svému pánovi. Nejvýraznějšími vlastnostmi retrívrů jsou: vrozená záliba v přinášení různých předmětů, mimořádná záliba ve vodě, jemný stisk čelistí, snadná ovladatelnost, dobrý čich a vytrvalost, výrazná chuť k práci a ochota ke spolupráci se svým pánem. Jeho přátelská a mírná povaha, inteligence, trpělivost a přizpůsobivost ovšem retrívra předurčují i k úloze společenského domácího psa. Díky svým schopnostem se ale retrívři hodí i ke speciálnímu nasazení jako záchranářští a lavinoví psi, při vyhledávání drog a jako průvodci nevidomých. 

 O původu retrívrů

Před tím, než v Anglii vznikli retrívři jakožto samostatné plemeno, byli zde jako retrívři označováni všichni psi s výraznou schopností aportování. Jednotlivá plemena retrívrů pocházejí z různých předků. Přesto zde pravděpodobně existuje jeden původní prapředek: ,,malý newfoundland" neboli ,,St. John's dog". Tito psi, kteří již dnes neexistují, pocházeli z ostrova Newfoundland nedaleko východokanadského pobřeží. Byli to velcí a silní psi, jejichž hustá podsada vynikala nesmáčivostí. Měli tedy všechny předpoklady pro plnění úlohy loveckých pomocníků v extrémních klimatických podmínkách severských oblastí, včetně práce v ledové vodě. Mezi  anglickým přístavem Poole a městem St, John's na Newfoundlandu vládl v 19.století čilý obchodní ruch. Námořníci čas od času dovezli místní psi až do Anglie a tito jedinci se stali prapředky všech anglických plemen retrívrů.

Poslední komentáře
16.04.2009 13:35:59: Flat coated byl vyšlechtěn z labrádora novofundlánďáka a setra!Jestli tam píšete take blbosti tak nw...
 
"Když jsme se svými psy, neznáme osamělost ducha. Jsme spojení." - Pořekadlo Inuitů z Baffinova ostrova